em-mezunlari MESAJ GRUBU

Aralık 1999'da, 1992 girişli Caner CANGÜL tarafından em-mezunlari adıyla, sadece Osmangazi Üniversitesi Endüstri Müh. Bölümü mezunlarının üye olabileceği bir mesaj grubu oluşturulmuştur.  Ekim 2000'de yapılan II.Mezunlar Yemeği öncesinde grubun üye sayısı 120 civarında iken, yemek sonrası mezunlar veritabanında e-posta adresi var olan tüm mezunlar gruba otomatik üye yapılarak üye sayısı 300'e yaklaşmıştır. Özellikle mezunlar veritabanının sık sık gruba gönderilmesi ve bilgisi olmayan mezunlar için katkı talep edilmesi sayesinde, üye sayısı Temmuz 2001 sonunda 500'e yaklaşmıştır.

İnternet ortamındaki grubun en önemli özelliği, gruba bir mesaj gönderildiğinde, bu mesajın tüm üyelere otomatik olarak gitmesidir. Özellikle, mesleki konularda bilgilendirme, mezunlar yemeği gibi sosyal faaliyetlerin duyurusu, mezunlara yönelik başarıların paylaşılması gibi tüm üyeleri ilgilendiren konularda mesajlaşma sağlanabilmektedir.  Mayıs 2001 ayında doldurulması talep edilen Türkiye geneli Mezunlar Anketi'ne katılanların  yaklaşık 1/3'ünün AÜ/OGÜ mezunu olması, bu teknolojik imkan sayesinde başarılabilmiştir.

Grup yöneticisi, Caner CANGÜL, sistemin güncelleştirilmesi (dosya ekleme, yapısal değişiklikler vb) ve bir üye tarafından gruba gönderilen mesajların onayından sorumludur. Grubun 3 moderatörü (vekili) mevcuttur. Prof. Dr. Emin KAHYA, tüm mezunların veritabanını tuttuğundan, gruba üye olmak için başvuruda bulunan mezunların üyelik onayını yapmaktadır. Gülgün KELEŞ ve İsmail CİN, diğer grup işlerinde ve diğer iki üyenin uzun veya kısa süreli yokluğunda görev almaktadırlar.

Grup yahoo'nun grup oluşturma imkanı sayesinde yaratılmıştır. Grup sitesine,

            http://groups.yahoo.com/group/em-mezunlari

ile erişilebilir. Grup yahoo'nun sağladığı bir imkan olduğundan, yahoo adresi olmalıdır. Öncelikle yahoo adres ve şifre giriş ekranı gelir.

e-posta adresi ve şifre girişinden sonra, sitenin ana sayfasını görünür. Gruba üye olmayanlar sadece ana sayfayı görebilir. Grup imkanlarından yararlanamaz. Üye olanlar ise, ana sayfadaki tüm seçeneklere girebilir.

Grup sitesinin ana seçenekleri ve işlevleri (değişebilir);

Messages

Gruba gönderilen mesajların izlenebilmesi

Chat

Grup üyeleri arası sohbet (chat)

Files

Önemli dosyaların saklanması

Bookmarks

Mesleki konulardaki önemli web site linklerini görme

Database

Üyelerin iş veya ev adres bilgileri

Pools

Üyelere yönelik anket düzenleme

Members

Üyelerin e-posta adresleri ve isimleri

Calendar

Ajanda

olarak standartlaştırılmıştır.  

Gruba üye olmak için,

            em-mezunlari-subscribe@yahoogroups.com

adresine boş bir mesaj atılmalıdır. Mesaj sonrası, grup yöneticilerine, bir adresin üye olmak istediğine ilişkin uyarı mesaj gelir. Grup adına, onaylama ile yetkili yönetici, başvuru onayını yapar. Onaylama sonrasında, grup yöneticilerine ve başvurana otomatik mesaj gider.

Başvuranın e-posta adresinden mezun olup olmadığı anlaşılmıyor ise, yetkili, başvurana kendisi tanıtmasını (adı, soyadı, giriş yılı) isteyen mesaj atar. Üyelik başvurularını onaylama yetkisindeki yöneticide tüm mezunların kimlik bilgileri yer aldığından, mezun haricindeki bir kişinin üyelik başvurusunun onaylanması mümkün değildir.

Üyelikten ayrılmak için,

            em-mezunlari-unsubscribe@yahoogroups.com

adresine boş bir mesaj göndermek yeterlidir. Üyelik başvurunda olduğu gibi, üyelikten ayrılma için onaylamaya gerek görülmemiştir.

Gruba bir mesaj,

            em-mezunlari@yahoogroups.com

adresi ile mümkündür. Amaç dışı mesajların grup üyelerine gönderilmesini engellemek amacıyla, mesajlara grup yöneticisi onayı getirilmiştir.